Cestovatelský večer

06.11.2019

Nielen pre tých, ktorí uvažujú nad SEPom a zatiaľ váhajú s výberom konkrétnej zeme, ale aj pre kohokoľvek, kto by si rád vypočul zážitky iných študentov zo zahraničia, bol určený Cestovateľský večer. Túto akciu zorganizoval SEP Team 6. novembra 2019 v klubovni Na Kotli. Úvodné informácie nám poskytla a prednášajúcich predstavila Terka Buchalová, ktorá je SEO pre ČR.

Add-Watermark20191120041440.png

Ako prvá sa nám predstavila Zuzka Květenská, ktorá toto leto vycestovala do Portugalska. Miestom jej stáže bolo Porto, na ktorého známe portské víno a rovnako lákavo pôsobiace jedlá nás navnadila hneď na začiatku. Pokračovala veľmi zaujímavým rozprávaním o portugalskej akademickej tradícii, ktorá zahŕňa povinné nosenie školských uniforiem ako vystrihnutých z Rowlingovej kúzelného sveta či usporadúvanie každoročných univerzitných festivalov. Zuzka absolvovala svoju prax v lekárni, kde ju prekvapila nejedna odlišnosť od českého systému. Dozvedeli sme sa napríklad, že portugalských lekárnikov môžete za tárou vidieť v civilnom oblečení, len s prehodeným bielym plášťom; že výdajné roboty v lekárňach nie sú výnimkou alebo že lekárnici môžu pacientom podávať očkovacie vakcíny rovnako ako naši lekári. Zuzkin pobyt bol spestrený cestami do iných miest, vrátane hlavného Lisabonu či Aveira, po ktorého kanáloch si vyskúšala cestu na moliceire. Pred odjazdom domov navštívila aj tajuplne pôsobiaci kláštor v Tomare a pútnické miesto vo Fatime.

Add-Watermark20191120041718.png

Z Portugalska sme sa presunuli do Egypta, a to konkrétne do Káhiry, kde svoj SEP absolvoval Žlutá Kočka Ačho. S dávkou humoru nám opísal, čo všetko ho tam počas takmer troch týždňov stretlo, vrátane často sa striedajúcich spolubývajúcich v japonsko-egyptskom hosteli, chaotickej dopravy prakticky bez pravidiel, či obrovských rozdielov medzi rôznymi časťami dvadsaťmiliónovej Káhiry. Počas pobytu si stihol vyskúšať prax celkom na troch miestach; vo vzdelávacom centre, vo výskumnom laboratóriu a v lekárni, kde spolu s magistrami lieky vydávali aj študenti medicíny, a strihanie blistrov pre pacientov taktiež nebolo ničím výnimočným. Porozprával nám o svojej návšteve pyramíd, kde sa tak trochu nedobrovoľne prešiel na ťave, o jazde na horskej dráhe a futbale s egyptskými kolegami. Rozprávanie samozrejme spestrovali fotky koček, či už živých v uliciach alebo tých kamenných v múzeách.

Add-Watermark20191120042108.png

Týmto by som sa chcela poďakovať ako organizátorom, tak aj obom prednášajúcim, ktorí nám priblížili svoje – v oboch prípadoch veľmi pozitívne –  dojmy a zážitky z cestovania. Som si istá, že tento večer bol pre prítomných obohatením, prípadne ďalším impulzom k tomu, aby si SEP vyskúšali na vlastnej koži.

- Eva Danková

Více foto