Studentská vědecká konference

18.04.2018

Jako loni se i letos mohli naši studenti předvést v tom nejlepším světle, jak skvělý výzkum na fakultě i mimo ni provedli. Touto příležitostí byla pro ně byla akce pořádaná Spolkem českých studentů farmacie – Studentská vědecká konference, která proběhla 18. a 19. dubna. Účastníci byli rozděleni do pěti sekcí: chemicko-syntetické, chemicko-analytické, biologické, klinické a sociální, technologické. Z důvodu enormního zájmu, kdy se přihlásilo 82 studentů, byla konference rozdělena do dvou dní. Pro účastníky i jejich školitele bylo připraveno bohaté občerstvení po celý den a celá konference byla zakončena večeří s vyhlášením vítězů pro všechny prezentující i jejich školitele v restauraci Jachta na Adalbertinu.

SVK_2018-29.jpg

Na konferenci se také mohli prezentovat studenti se svými postery. S postery se tak představili Michaela Hympánová, Adam Majcher, Aneta Ritomská, Ludmila Homolková a Viera Bodoríková. Nejen postery, ale i všechny prezentace studentů byly na opravdu vysoké úrovni.

SVK_2018-21.jpg

Pohled jednoho z účastníků nám poskytl Neto-Honorius Houngbedji: SVK letošního roku mě překvapila zejména počtem aktivně účastnících se studentů. Věřím, že jejich účast nebyla podmíněna nátlakem ze strany školitelů a vyplývala čistě ze zájmu o vědeckou činnost a chuť zapojit se do aktivit podobným této konferenci. Organizátoři odvedli skvělou práci vzhledem k tomu, jak náročná musí organizace konference být. Konference se odehrávala v duchu lehké nervozity studentů, i přesto je to dle mého názoru velmi cenná zkušenost do budoucna. Množství prezentaci a jejich kvalita určitě neusnadňovali práci porotcům, kteří byly vystaveny nelehkému rozhodování, kdo si zaslouží ocenění prvních tří míst nejlepší. Ať už byly jejich motivace jakékoliv, tak se jim tato úloha podařila a myslím si, že výherci mají své místo zaslouženě. Jedině co mě mrzí na této události, je pasivní účast studentů. Jakoby studenti na FAF neměli zájem o dění na fakultě, což bylo značně vidět na tristním počtu v řadách publika. Snad se toto v budoucích letech změní k lepšímu.

SVK_2018-4.jpg

Výsledky letošní konference dopadly takto:

Chemicko-syntetická sekce

1. Místo – Martin Juhaščik - Synthesis of ceramides with deuterated sphingosine chains
  2. Místo – Cristina Paredes de la Red - Synthesis and antiinfective evaluation of substituted N-(pyrazin-2-yl)benzenesulfonamides
  3. Místo – Adam Majcher - Total synthesis and study of human 6-hydroxyceramides in model lipid membranes

Chemicko-analytická sekce

1. Místo – Martin Novák - Development and optimization of chromatographic parameters for chiral separation of promising potential drug against Alzheimer´s disease.
  2. Místo – Eliška Čapková Maxová - UHPLC-MS/MS method for the determination of maraviroc in placental perfusions
  3. Místo – Martin Juhás - Definition of the carbohydrate binding capacities of the novel enterotoxin LT-IIc

Biologická sekce

1. Místo – Monika Steklá - In vitro evaluation of the photodynamic activity of novel amphiphilic (aza)phthalocyanines
  2. Místo – Marie Babková - Studying the impact of the circadian rhythm regulation on the hypothalamic metabolic pathways
  3. Místo – Natália Birknerová - DNA methylation changes in oropharyngeal carcinoma

Klinická a sociální sekce

1. Místo - Petr Domecký - Analysis of antibiotic administration in prophylaxis
  2. Místo - Zuzana Očovská - Analysis of drug-related problems potentially leading to hospitalization among geriatric patients
  3. Místo - David Suchánek - Selected medicinal products

Technologická sekce

1. Pavla Audrlická - Cholesterol in human skin barrier: permeability and biophysics
  2. Jana Brokešová - From sugar to film coated tablets - a modernization of production technology.
  3. Kristína Perďochová - The use of high-speed mixer in mixing of powders

Více foto