IPSC, Portoróž, Slovinsko

14.07.2015

Môj výlet začal už o deň skôr (13. 7. 2015) cestou do Ljubljany. Po strávení noci v hosteli, ktorého kvalitou a vybavením som bol veľmi príjemne prekvapený, sme sa v utorok (14. 7. 2015) stretli s ostatnými účastníkmi na farmaceutickej fakulte v Ljubljane. Odtiaľ sme už boli dopravení na miesto, kde sa to všetko malo odohrávať. Cesta bola plná radosti a veselosti, hneď po nastúpení do autobusu sme začali ochutnávať sirup proti kašľu, ktorý sme dostali v našom „welcome package“. Nanešťastie (alebo našťastie?) bol len na bylinnej báze a žiadny kodeín ani dextromethorfan neobsahoval. Po príchode sme si každý našli podľa vlajky svoju izbu (ja som býval na Srí Lanke). Na izbách nás privítal tento zákaz, ktorý sme za celý pobyt porušili nespočetne veľa krát. (#sobadass) Do pozornosti dávam hlavne šiltovku a jej smer, tento údaj budete ešte potrebovať.

kjlkj.jpg

Nasledujúce dni spočívali najmä z edukačného programu, ktorý striedali voľnočasové aktivity ako napríklad basketbal, ping-pongový turnaj, alebo chillíček na pláži a kúpanie v mori. Z edukačného programu vyzdvihnem aktivity ktoré boli fakt vydarené ako napríklad workshopy: Urob si svoj vlastný jogurt, Stanovenie obsahu vitamínu C v ovocí a zelenine, alebo prechádzka spojená so zberom rastlinných drog s názvom: Urob si svoj vlastný bylinný likér. V piatok na nás čakal výlet loďkou, na ktorej uzrela svetlo sveta snáď najgeniálnejšia a najfarmaceutickejšia hra na svete a to: Hádaj na ktoré liečivo myslím? (Hádaj na ktorého pokémona myslím so mnou nechcel nikto hrať, najmä kvôli nedostatočnej znalosti prvých 150 pokémonov, tak som musel nájsť niečo čo je ostatným účastníkom srdcu bližšie). Túto hru odporúčam všetkým študentom 3., 4. a 5. ročníka. Je výborná na preopakovanie a zosumarizovanie znalostí a vedomostí. Hra má jednoduché pravidlá: otázky áno/nie a kto uhádne ten si myslí ďalšie liečivo. (Po návrate z IPSC som zistil, že táto hra je úplne univerzálna snáď na každý predmet či už na našej alebo inej škole – len pre príklad uvediem niekoľko variácií: Hádaj na ktorú anatomickú štruktúru myslím? Hádaj na ktorý enzým myslím? Hádaj na ktorú chemickú reakciu myslím? Hádaj na ktoré hlavné mesto myslím? Hádaj na ktoré súhvezdie myslím? etc. Možností je naozaj neobmedzene veľa.) Každý večer po (ne)náročnom dni na nás čakala nejaká tematická párty. Veľmi dobrý večer bol aj Drunken olympics, kde sa hrali rôzne hry. Jednou z nich bol aj Beer-pong (hrali ste to niekedy? Ja nie a musím priznať, že som si túto hru okamžite zamiloval). Týmto dávam taký malý návrh (asi Spolku?), že by mohlo byť celkom fajn keby paletu aktivít ako pivná štafeta alebo výbeh na A1 doplnil aj turnaj v Beer-pongu. Mohla by to byť celkom sranda, čo myslíte?

Po každej párty nasledovalo nočné kúpanie v mori, ktoré bolo podľa môjho názoru snáď aj lepšie ako to denné, najmä kvôli nie až tak výraznému teplotnému rozdielu medzi teplotou vzduchu a mora. Keď už som pri počasí, musím priznať že bolo fakt vydarené. Nikdy by som nepovedal, že aj v Slovinsku môže byť tak fajn počasie. Všetci dovolenkári hneď mieria do Chorvátska, ale určite stojí za zamyslenie aj Slovinsko... Portorož je super lokalita, v pešej dostupnosti máte supermarket v ktorom majú alkohol vo vysokých zľavách. Nám sa napríklad podarilo ukoristiť litrovú brandy za 3,83 eur (čo nie je ani 100Kč) a pre tých čo by sa zaujímali – stále vidíme.

Záverom tohto reportu by som ešte chcel pochváliť jednu akciu, konkrétne Photohunting. Bola to veľká sranda... mali sme za úlohu odfotiť sa ako držíme niečo hnedé, s rodinou s deťmi, ako skáčeme do vody, s nejakým zvieraťom, s niekým v uniforme a s niekým kto má na sebe tričko IPSC. Naša skupina mimochodom vyhrala a ako ochutnávku prikladám fotku skoku do vody.

adsgagsrszeterr.jpg

Vŕta vám hlavou, načo ste si mali pamätať šiltovku na tej prvej fotke? Teraz prišiel ten čas. Celý IPSC sa tiahol vo veľmi pohodovej, uvoľnenej a hlavne kreatívnej atmosfére, s tým, že každý večer sme si vymysleli iné slovíčko, ktoré sme používali (posledný večer to bola celkom zmeska a ďakujem IPSC že som si mohol takto rozšíriť slovnú zásobu). Preto slová ako magnificient, wonderful alebo indeed sa stali samozrejmou súčasťou mojej slovnej zásoby, a priznám sa, slovo magnificient používam doteraz. Ale späť k šiltovke... Čo by to bol za IPSC keby na konci nevznikla takáto fotka? #somuchbadass

afdsadf.jpg

Doteraz najlepšou akciou na ktorej som bol bola rozhodne EPSA Summer University v Macedónsku minulý rok, ale po IPSC musím post najlepšej akcie zmeniť a udeliť ho jednoznačne IPSC. V pomere cena/výkon je to neskutočný event, úplne out of space.

- Štefan Moravčík