IPSC, Portoróž, Slovinsko

11.07.2016

V týdnu od 11. do 17. července se ve slovinské Portoroži konal již 20. ročník International Pharmaceutical Summer Camp pořádaný Studentskou sekcí Slovinské lékárenské komory (nebo pro ty zdatnější, ŠŠ SFD). Portorož neboli přístav růží, je jedním z přístavních městeček u Jaderského moře (slovinské pobřeží tvoří pouhopouhých 47 kilometrů pobřeží).

O více než 50 účastníků ze zemí jako Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Nizozemsko, Srbsko, Rumunsko, Německo či Turecko se tento víkend starala vynikající osmičlenná Reception Committee, které bych tímto chtěla poděkovat za super vydařenou a hlavně nezapomenutelnou akci!

da.jpg

Všechno začalo tím, že jsem se po týdnu bez pořádného spánku po organizaci Triple E: IPSF Trainers Devvelopment Camp z Prahy vydala nočním autobusem na cestu do Ljubljany. Samozřejmě autobusy řízené ukrajinskými (do Mnichova) a chorvatskými řidiči nabraly zpoždění jak hrom a já se jen tak tak dostala včas na slovinskou Farmaceutickou fakultu na registraci a následný autobus, který nás zavezl až ke kempu, ve kterém jsme byli ubytovaní (5 minut od moře!). Již v autobuse jsme byli přivítáni na palubě našimi úžasnými hosty a s o mnoho lepší náladou protknutou teplem, které ve Slovinsku panovalo, jsme se po cestě kochali nádhernou slovinskou přírodou, po čase vítali se svými zahraničními kamarády a nemohli se dočkat všeho, co nám týden přinese.

addasads.jpg

Protože se camp jmenoval pharmaceutical a nemůžeme zahálet ani o prázdninách, byl pro nás připraven edukační program ve formě workshopů a přednášek, které se točily hlavně okolo průmyslu a přístupu na trh (market access). Dozvěděli jsme se, jak to funguje s lékárnictvím ve Slovinsku, abychom si dokázali pospojovat souvislosti, nezapomněli přednášející zapojit i modely jiných evropských zemí pro srovnání. Také jsme byli cvičení v soft skillech jako Time Management, Leadership nebo Communication, dozvěděli jsme se něco bližšího o tom, jak získat práci nebo stáž v zahraničí, mohli jsme si vyzkoušet, jaké je zhruba vyjednávání mezi pojišťovnami, státem a zdravotníky o úhradě léčiv či nasbírali rostliny na vlastní bylinný likér.

Nebyla opomenuta ani Public Health Campaign, kdy jsme se v ulicích Portorože rozeběhli do všech koutů a snažili se lidem vysvětlit, proč je důležité darovat krev a proč by měli darovat krev i oni sami. Po vyčerpávajícím odpoledni jsme se posadili v Cacao, což je bar s vyhlášenou slovinskou zmrzlinou (pobočky jsou v Portoroži, Ljubljaně a PRAZE!) a pomalu se vraceli zpátky. Co by to také bylo za akci bez výletu, proto nás Reception Committee vzala do krásného přístavního městečka Piran, kde jsme po povinném sightseeing měli na práci Photohunting – měli jsme se ve skupinkách fotit na stromě, jak skáčeme do vody, s nebo v červeném autě, jak venčíme psa, objímáme někoho místního, na lodi, pijeme z jedné skleničky, s logem IPSC atd. Ačkoli naše skupinka měla nejlepší fotku skoku do vody, nakonec jsme nevyhráli.

afsda.jpg

A protože se camp konal o prázdninách a co by to bylo za prázdniny s kamarády u vody (denní a noční koupání zahrnuto) bez party, byl pro nás samozřejmě připraven i tento program! Mezi tematickými party se vyskytly takové jako SuitUp Party, Baywatch Party, Mexican Party, Labcoat/Pajama Party, zahráli jsme si beer pong, poznali zase něco nového z ostatních kultur na International Night, na barbecue pokecali se SEP studenty, kteří přijeli na noc a dortem oslavili 20. narozeniny IPSC.

fgg.jpg

Za mě to byla perfektní akce, kdy jsem se mohla znovu vidět se svými kamarády z celé Evropy, navázat nová přátelství, trochu vypnout od školy a Spolku, něco se dozvědět a natěšit se na další setkání. Třeba v listopadu na EPSA AA v Cluj-Napoca nebo příští duben ve Slovinsku v Kranjske Gore? Pro vás, kteří se rozhodli pro další ročník IPSC mám špatnou zprávu, protože kvůli kongresu se organizace IPSC o rok odročuje a 21. ročník si můžete na vlastní kůži vyzkoušet až v roce 2018. Vyplatí se ale čekat!

- Tereza Červinková