4th Evropské regionální sympozium

17.09.2023

Európskeho sympózia v Berne som sa rozhodla zúčastniť preto, lebo som chcela získať možnosť nadobudnúť nové skúsenosti a rozšíriť si obzory.

Prvý deň sympózia bol viac menej cestovný a uvítavací. Po príjazde do Bernu a následnej registrácií na Universitat Bern som mala voľný čas a mohla som sa poprechádzať po meste a spoznať Bern. Následne večer prebehla otváracia ceremónia, ktorá oficiálne zahájila sympózium.
            Na druhý deň sa začali prednášky, semináre a workshopy. Keďže témou celého sympózia bola udržateľnosť vo svete farmácie, tak aj týmto duchom sa niesli prednášky. Dozvedela som sa, ako na životné prostredie vplýva nesprávne používanie a nadužívanie liekov, ale aj aké sú možnosti znovavyužitia nevyužitých liekov. Večer prebehol event Siwss night, kde som mala možnosť nadviazať nové kontakty s ostatnými účastníkmi sympózia.
            Tretí deň pokračovali prednášky, konkrétne na tému malária. Potom som sa zúčastnila workshopu ISPF Activity Clinical Skills Event, kde som si, formou americkej show Jeopardy, mohla overiť svoje skúsenosti s klinickej farmácie a z farmaceutickej péče. Bol to prínosný workshop a tím, ktorého som bola súčasťou, sa umiestnil na 1. mieste. Po workshope nasledoval zábavný kurz salsy. Večer bol event International Night, kde študenti prezentovali typické jedlá a nápoje zo svojich rodných krajín.
            Posledný štrvtý deň sympózia pokračovali prednášky. Naviac ma zaujala prednáška od pani Manon Shuppers na tému Nadužívanie antibiotík a antibiotická rezistencia. Kedže téma tejto prednášky je podobná téme mojej diplomovej práce, po prednáške sa mi podarilo získať kontakt na pani Shuppers, ktorá mi veľmi milo a ochotne odpovedala na moje dotazy. Posledný večer bol Gala night, kde sa odovzávali odmeny a ocenenia, ďakovania organizátorom ale aj účastníkom, a slávnostne sa ukončilo celé sympózium.

Čo sa týka mojich osobných pocitov, tak sympózium splnilo moje očakávania. Som rada, že som sa dozvedela niečo bližšie ohľadom udržateľnosti vo farmácii, ale že som aj získala väčší rozhľad na to, kde sa možem ako farmaceut po škole uplatniť. Taktiež som nadviazala nové známosti s farmaceutmi z iných krajín.

Celkovo som veľmi rada, že som sa zúčastnila tohtoročného sympózia v Berne, a ďakujem aj SČSF, že mi bol poskytnutý grant na túto príležitosť.

Kamila Kováčová, 4. Ročník

IMG_1294.jpeg