EPSA Annual Congress, Baarlo, Nizozemsko

23.04.2018

Studujete na farmačce a cítíte, že byste se v rámci Vašich studií rádi alespoň na chvilku podívali do zahraničí? Navštívili cizí zemi a trochu blíže poznali její kulturu? Účastnili se zajímavých přednášek a workshopů, a prohloubili si tak svoje vědomosti z určité oblasti farmacie? A zároveň navázali nová přátelství s dalšími studenty farmacie z celé Evropy a strávili nezapomenutelný týden s jedinečnou atmosférou v okruhu opravdu skvělých lidí? Zní-li Vaše odpověď na předchozí otázky "ano!", pak neváhejte a přihlaste se na další EPSA Annual Congress! Já, studentka Eliška Kučerová ze druhého ročníku, jsem se zúčastnila svého prvního kongresu zrovna minulý měsíc a vrátila jsem se z něj naprosto nadšená. Ráda bych se tedy s Vámi podělila o svoje zkušenosti, zážitky a dojmy a trochu Vám přiblížila, jak takový kongres probíhá.

32947062_1974181312593561_5757132566247243776_n.jpg

Jak jsem již zmínila, kongres se konal minulý měsíc – od 23. do 29. dubna, a byl pořádaný v Nizozemsku, v malém krásném městečku jménem Baarlo. Konkrétně jsme byli všichni (což znamená přes 350 evropských studentů farmacie) ubytovaní na kouzelném hradu The Castle de Berckt, kde celý kongres probíhal. Pro ty, kteří se třeba moc neorientují, kongresy všeobecně bývají dvakrát do roka (jednou na jaře a jednou na podzim), pokaždé je organizují studenti z jiné země a celou akci jako takovou zaštiťuje EPSA – European Pharmaceutical Students' Association. Každý kongres má svoje edukační téma, což znamená, že veškeré přednášky a workshopy se nějakým způsobem dotýkají této stanovené problematice ve farmacii, zrovna tento můj první kongres v Nizozemsku nesl název "Pharmacoeconomics and the Affordability of Healthcare".

32950270_1974181359260223_627777738815569920_n.jpg

Edukační program byl naplánovaný tak, že každý den tam byl rozdělen zhruba na čtyři časové intervaly, během kterých probíhalo současně několik workshopů či trainingů. Každý účastník si předem vybral, které by ho zajímaly a lákaly nejvíce, a podle toho se na ně poté prostřednictvím aplikace přihlásil a utvořil si svůj vlastní edukační program na míru. Dalo by se říci, že účast na tomto edukačním programu nebyla vyloženě povinná, nicméně byla podmínkou pro vpuštění na večerní párty a taktéž pro pozdější obdržení certifikátu o absolvování onoho kongresu. Právě o zmiňovaný večerní program v podobě tematických párty, například tropická párty, safari párty, dutch night či dle mého názoru snad nejlepší international night, by byla opravdu obrovská škoda přijít! Asi každý z Vás si dokáže představit, jak takové párty probíhaly – tancování, pití, smích, zábava, seznamování s novými lidmi... Z každé noci člověk načerpal neskutečné množství šílených zážitků, na které jen tak nezapomene, a tak nějak se oprostil od každodenních studijních problémů, které ho trápily doma před odjezdem na kongres. Předposlední den bylo namísto edukačního programu odpoledne věnované sightseeingu, což jsem já osobně velmi ocenila, jelikož jsem nikdy dřív v Nizozemsku nebyla, a tudíž jsem se ráda podívala i na jiná místa v zemi, mimo náš hrad v Baarlo. Společně jsme navštívili Eindhoven, kde se zrovna v centru města konala tradiční akce na oslavu King's Day.

32944008_1974181265926899_8548312274387861504_n.jpg

Abych tedy došla k závěru. O kongresu bych mohla napsat klidně deset stránek, a i to by bylo málo na ten nespočet zážitků, které jsem zde měla možnost získat. Tímto článkem jsem Vám chtěla nastínit celou atmosféru kongresu a možná Vás i trochu nalákat, abyste se neostýchali, nebáli se udělat tento "krok do neznáma" a zaregistrovali se na nějaký nadcházející kongres také.  Já jej za sebe můžu stoprocentně doporučit, jsem si vcelku jistá, že tento kongres nebyl můj poslední!

- Eliška Kučerová

32949564_1537551353020405_7761889988530143232_n.jpg