Mistrovství magistraliter přípravy

27.03.2018

V utorok 27. marca 2018 som sa zúčastnil už v poradí druhého ročníka súťaže „Mistrovství magistraliter přípravy“ organizovanej Spolkom českých studentů farmacie a spoločnosťou Fagron. Po predchádzajúcom úspešnom ročníku nás tento rok čakala nová porota, nové zadania a hlavne nové atraktívne ceny.

Akcia sa konala na Katedre farmaceutické technologie Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové v neskorších hodinách, pričom sa dostavilo celkovo 6 súťažiacich. Tak ako aj minulý rok sa jednalo hlavne o študentov 5. ročníka, ktorí síce mali nad štvrtákmi výhodu v absolvovaní šesťmesačnej praxe v lekárni počas ktorej sa väčšina z nás dostala k nejakej tej masti, čípku, či globuliam. Na druhej strane, štvrtáci sa mohli blysnúť svojimi znalosťami z farmaceutickej technológie, ktorú mali na rozdiel od nás piatakov ešte v čerstvej pamäti.

2.jpg

Po krátkom zahájení a zoznámením s porotou v zložení  PharmDr. Jana Vacková (FNHK), Mgr. Eva Procházková (Fagron), doc. PharmDr. Zdeňka Šklubalová, Ph.D. a PharmDr. Barbora Vraníková, Ph.D. sme dostali, rovnako ako minulý rok, dve súťažné receptúry a 31 otázkový test so žiadnou alebo viacerými správnymi odpoveďami, tak to máme všetci študenti najradšej. Našou úlohou bolo navrhnúť postup prípravy jednej masti a desiatich čípkov pre dieťa, a hneď ich odovzdať. Potom už nasledoval čas na vypracovanie testu a samotnú prípravu, na ktoré sme mali toľko času, koľko sme potrebovali. Počas prípravy si nás obchádzali porotcovia, pozorovali, ako a čo robíme a všetko si značili a hodnotili.

1.jpg

Receptura č.1
Argenti nitratis                                    1,0

Adipis lanae                                         3,0

Balsami peruviani                             10,0

Vaselini flavi                     ad          100,0

M.f. ung.

D.S. Dle potřeby na postižená místa

Receptura č.2
Paracetamoli                                                 0,3

Cacao olei                                                       q.s.

D. t. dos. No X (decem)

M.ut f. supp. pro infantibus

D.S. Při horečce 1 čípek (dítě 5 let)

Hoci boli hore uvedené receptúry pomerne jednoduché, každá z nich v sebe ukrývala určitý chyták, na ktorý nie každý dokázal prísť.

3.jpg

Z tohto dôvodu vzniklo niekoľko naozaj originálnych mastí, pripomínajúcich svojím vzhľadom rôzne zmrzlinové kokteily, od stracciatellovej cez karamelovú (a to bolo správne) až po čokoládovú. Na vine bola surovina Balsamum peruvianum, ktorá síce pekne vonia, ale svojou rozpustnosťou narobí problémy. Tajomstvo tkvie v pridaní surovin, v predpise neuvedených: do zloženia bolo potrebné pridať malé množstvo vody pre rozpustenie dusičnanu strieborného a pre podporu rozpustenia balzamu tiež malé množstvo Ricinového oleja. Priadnie balzamu až nakoniec sa naozaj neosvedčilo , rovnako ako riešenie s použitím Polysorbátu, kedy dochádzalo zjavne k inkompatibilite.

Tí, ktorí sa rozhodli začať prípravou čípkov to mali na začiatok o čosi jednoduchšie, aj napriek tomu, že pri tavení kakaového oleja sa niektorí zapotili. Tu sme však skoro všetci pohoreli, keďže takmer nikoho nenapadlo skontrolovať maximálnu dávku pre 5 ročné dieťa, tak ako to bolo v signatúre uvedené, a pripravili sme čípky, ktoré by po podaní tak malému dieťaťu asi veľmi nepomohli.

Po celú dobu súťaže vládla príjemná a priateľská atmosféra medzi súťažiacimi i porotcami. Keď všetci súťažiaci dopísali testy a odovzdali svoje výtvory, všetci sme sa odobrali čakať navyhlásenie výsledkov poroty do zasadacej miestnosti, kde nás už čakalo malé občerstvenie.

Nasledovalo vyhlásení víťazov, odovzdanie diplomov a cien od partnera akcie, spoločnosti Fagron. Na prvom mieste sa umiestnil Martin Juhás, druhé miesto obsadil Rastislav Antal a na treťom mieste skončila Veronika Vlachová.

MMP_2018-32.jpg

Z fakulty sme všetci odchádzali spokojní v neskorých večerných hodinách. Na budúci rok odporúčame prihlásiť sa každému, kto má záujem naučiť sa niečo nové o magistraliter príprave!

- Martin Juhás

Více foto