Vousatý listopad

27.11.2019

Jak je jistě všeobecně známo, listopad je měsíc, který patří mužskému zdraví.  Mnoho mužů si po celý měsíc nechává narůst svůj knír a touto činností se stávají součástí akce Movember. Knír může být malý, velký, tmavý, světlý, opravdový či namalovaný, ale pokaždé má stejnou úlohu – vyzývá muže k tomu, aby změnili pomocí kníru svůj vzhled a tím celkově tvář mužského zdraví.

44719563_1307780876028182_2736639052320079872_n.jpg

Na území České republiky je obdobou Movemberu nadační fond „Muži proti rakovině“. Bojuje s typickou formou mužské rakoviny, a to s rakovinou prostaty a rakovinou varlat. Rakovina prostaty postihuje zejména starší ročníky, rizikovou skupinou pro rakovinu varlat jsou ale velmi mladí muži.

Jelikož farmaceutická fakulta je proslulá tím, že většinu ze studentů tvoří ženy, začali jsme přemýšlet, jak bychom se mohli do akce zapojit jinak, než pěstováním kníru. A výsledek byl jasný – Kavárna u Knírku.

0772891e-771b-46ac-a43f-6bddf73ffc4a.jpg

V pondělí 25. listopadu se v koridoru naší fakulty objevil stánek vyzdobený knírky různých barev, kterému dominoval velký černý knír. U tohoto stánku si studenti i zaměstnanci fakulty mohli zakoupit kávu, čaj a především něco sladkého na zub. Na kolemjdoucích čekaly velké muffiny s krémem, ve kterém byl symbolicky zapíchnutý černý knírek, a málokdo takto lákavému pohledu odolal.

1949835a-b15d-409e-ab0d-78bef2d9c3de.jpg

Koupí občerstvení lidé mohli přispět na nadační fond Muži proti rakovině od pondělí do středy, vždy od 9 do 15 hodin.  Naše káva zlepšila den nejen studentům a zaměstnancům, ale ve středu také některým z uchazečů o studium na naší škole, kteří se účastnili dne otevřených dveří.

a6553c8c-552c-42fc-9a44-51ebe071a106.jpg

Během těchto tří dnů se nám podařilo na charitativní účely získat celkem 17 130 Kč, ale to nám nestačilo. Na oslavu mužského zdraví se ve středu 27.11 uskutečnil již tradičně Výstup na A1, na jehož organizaci se s námi podílela i Asociace studentů medicíny a IFMSA Hradec Králové.

IMG_4528.JPG

Soutěže, konající se na kolejích Na Kotli, se účastní odvážlivci, kteří mají za úkol co nejrychleji vystoupat všech šest pater bloku A1. V každém patře na ně čeká malé alkoholové občerstvení a vše je završeno vypitím velkého piva v patře šestém. Během celé akce se řádně pobaví nejen soutěžící, ale především ti, kteří přihlíží a fandí. Bonusem je pak to, že všechny peníze, které účastníci zaplatí na startovném, putují také na konto nadace Muži proti rakovině.

IMG_4661.JPG

Králem letošního výstupu se stal Jan Rataj s časem 54 vteřin. Nemyslete si však, že dámské osazenstvo se nechalo zahanbit. I slečny ukázaly, že se sportu nebojí a důkazem je vítězka ženské kategorie Zuzana Mráková, jejíž „výstup“ trval minutu a dvě vteřiny.

IMG_4729.JPG

S radostí tedy můžeme oznámit, že celkem se na podporu Mužů proti rakovině vybralo 19 930 Kč. Touto cestou bychom chtěli poděkovat hradeckému pivovaru Klenot za poskytnutí výherních poukazů a piva do soutěže. Díky patří i Tereze Krejčové, jejíž úžasné pekařské umění udělalo tento týden radost několika desítkám lidí. Recepty na její knírkaté muffiny si můžete přečíst na healthy_food_by_terri.

- Markéta Nápravníková

Foto: